• Zawody powiatowe - tenis stołowy.
     • Zawody powiatowe - tenis stołowy.

     • W piątek 27 października w Szkole Podstawowej w Strzelcach Wielkich odbyły się międzyszkolne zawody sportowe w tenisie stołowym na szczeblu powiatowym. Naszą szkołę w ramach igrzysk dzieci reprezentowali chłopcy i dziewczynki klas IV-VI. Bardzo dobrze zaprezentowała się drużyna dziewczynek, która zajęła II miejsce w powiecie i uzyskała awans na półfinały województwa. 

      Szkole reprezentowali :

      Aleksandra Kamyszek

      Magdalena Kapela

      Antonina Kozłowska

      Kacper Borowiecki

      Jan Kij

      Arkadiusz Kawecki

    • ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ.
     • ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ.

     • Pasowanie na ucznia to niezwykłe ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka i rodziców. Podczas uroczystości pierwszaki zaprezentowały swoje umiejętności i złożyły ślubowanie, po którym miał miejsce najważniejszy moment – pasowanie wielkim ołówkiem 🖍 przez wicedyrektor szkoły - p. Joannę Torchałę. Pierwszaki przyrzekły być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Uwieńczeniem tej pięknej uroczystości było otrzymanie przez pierwszaków dyplomów, legitymacji szkolnych oraz drobnych upominków.

      Uczniowie zostali przygotowani do tej ważnej uroczystości przez wychowawcę klasy pierwszej - p. Annę Bujacz oraz uroczyście przywitani przez uczniów klasy VIII.

      Pierwszoklasiści, cieszymy się, że zostaliście już oficjalnie przyjęci do grona szkolnej społeczności i życzymy Wam sukcesów w nauce.

    • POWIATOWY KONKURS SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ ORAZ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE
     • POWIATOWY KONKURS SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ ORAZ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE

     • 22.10.2023r. uczniowie klasy drugiej wzięli udział w powiatowym ,, Konkursie Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie'', który odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Pajęcznie.

      Celem konkursu były działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu. W zmaganiach konkursowych wzięły udział dwuosobowe drużyny z 18 szkół podstawowych powiatu pajęczańskiego. Uczniowie musieli rozwiązać test wiedzy z zakresu ruchu drogowego oraz pokonać tor przeszkód. O lokacie w konkursie decydowała liczba punktów grupy reprezentującą szkołę. Uczniowie naszej szkoły Nadia Chachurska i Grzegorz Wojewoda zajęli II miejsce.

      Laureatom serdecznie gratulujemy.

    • DROGA DONIKĄD
     • DROGA DONIKĄD

     • Spotkanie profilaktyczne.

      W środę, 25 października uczniowie klasy VI, VII i VIII naszej szkoły oraz uczniowie ze szkoły z Dworszowic Pakoszowych zostali zaproszeni do SP w Sulmierzycach  na spotkanie  profilaktyczne, noszące tytuł „Droga donikąd”. Prowadzącym spotkanie oraz wykonawcą koncertu był Grzegorz Stępień - gitarzysta basowy zespołu Oddział Zamknięty.


      Spotkanie poświęcone było profilaktyce uzależnień. Muzyk dzielił się z młodzieżą swoimi poglądami i przemyśleniami na temat zagrożeń współczesnego świata, używania alkoholu, narkotyków, dopalaczy. Przekonywał, że wszelkie używki to droga donikąd. Warto rozwijać swoje pasje, zainteresowania, inwestować w siebie.


    • WYCIECZKA OŚWIĘCIM
     • WYCIECZKA OŚWIĘCIM

     • We wtorek, 17 października 2023r., 20 - osobowa grupa uczniów naszej szkoły, z klas VI, VII i VIII, udała się na wycieczkę do Oświęcimia i Brzezinki. Wyjazd miał charakter edukacyjny. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat II wojny światowej i zbrodni hitlerowskich. W ciszy i skupieniu uczcili minutą ciszy ofiary Auschwitz - Birkenau pod ścianą straceń. 

    • ODBLASKOWY PIERWSZAK
     • ODBLASKOWY PIERWSZAK

     • 17 października klasę pierwszą odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie w ramach akcji „Odblaskowy Pierwszak”.  Tematem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantami o zasadach bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Podczas wizyty funkcjonariusze policji omówili zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach, chodniku i podczas jazdy rowerem, a także jak należy zachować się w pobliżu jezdni. Szczególnie podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczestnik ruchu drogowego powinien posiadać. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali kamizelki i elementy odblaskowe, a w podziękowaniu zaśpiewali policjantom piosenkę o zasadach drogowych.

    • DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
     • DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

     • Wanda Chotomska "Pięciopsiaczki"

      Dzisiaj uczniowie kl. III mieli okazję uczestniczyć w cyklicznym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Pani z biblioteki przeczytała uczniom fragmenty książki "Pięciopsiaczki" Wandy Chotomskiej, zachęcając ich do dalszej lektury. To książka idealna do rozmów z dziećmi na temat swoich pupili. Uczniowie bardzo aktywnie brali udział w zajęciach i z wielkim zaangażowaniem wykonali pracę plastyczną.

    • SENSOPLASTYKA
     • SENSOPLASTYKA

     • Wraz z początkiem października w naszej szkole rozpoczęły się zajęcia marki Sensoplastyka®, prowadzone przez p. Justynę Zielińską w klasach młodszych. Celem zajęć jest wspieranie rozwoju kompetencji intra i interpersonalnych, wszechstronny rozwój całego organizmu poprzez stymulację wszystkich zmysłów (węch, wzrok, dotyk, smak, słuch) oraz wspieranie kreatywności, samodzielności i współpracy. Materiały sensoryczne na zajęciach opierają się wyłącznie na wykorzystaniu w 100% bezpiecznych produktów spożywczych. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu, a przy okazji doświadczamy i dobrze się bawimy. “Sensoplastyka to polisensoryczna, multikolorowa, wielozapachowa przestrzeń możliwości” - co można zaobserwować na zdjęciach z naszych zajęć.

    • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
     • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

     • 14 października 2023r.

      W tym roku obchodzimy 250.rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zalegalizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r.
                 Dzień Edukacji Narodowej to dzień szczególny. To święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji. Święto, podczas którego możemy podziękować nauczycielom oraz pracownikom za ich trud i starania, aby pobyt w szkole był efektywny, przyjemny i bezpieczny.

      „Za trud,

      za uśmiech

      za serce…

      Dziękujemy!”

      Właśnie pod takim hasłem został zorganizowany uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który przygotowali uczniowie kl. II, kl. III i kl. VIII wraz z nauczycielami i wychowawcami. Uczniowie przygotowali piękne wiersze, jak również teksty napisane prozą które podkreślały znaczenie Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Wszystko to zostało subtelnie poprzeplatane podniosłymi piosenkami. Atmosfera była bardzo uroczysta, ale również zawierała elementy humorystyczne.

      Podczas akademii pani dyrektor podziękowała gronu pedagogicznemu i pozostałym pracownikom za ciężką i owocną pracę. Uczniowie w podzięce wręczyli Dyrekcji kwiaty, a uczniowie z Samorządu Uczniowskiego rozdali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły słoiczki miodku. W tym dniu nie zabrakło także wielu miłych życzeń dla nauczycieli oraz pięknych słów od uczniów. Na zakończenie akademii uczniowie klas II i III zatańczyli przepiękny taniec z obręczami. Wszyscy młodzi artyści zasłużyli na gromkie brawa.

    • SPOTKANIE Z SĘDZIĄ ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ
     • SPOTKANIE Z SĘDZIĄ ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ

     • 10 października 2023r. w Szkole Podstawowej w Bogumiłowicach, uczniowie i nauczyciele z Bogumiłowic, Sulmierzyc, Dworszowic Pakoszowych, rodzice, przedstawiciele instytucji z terenu Gminy Sulmierzyce oraz Komendy Powiatowej Policji z Pajęczna, brali udział w bardzo ważnym spotkaniu z sędzią Anną Marią Wesołowską, którą znają z telewizyjnego serialu paradokumentalnego ,,Sędzia Anna Maria Wesołowska”.

      Ta wyjątkowa osoba, jest nie tylko postacią telewizyjną, ale przede wszystkim sędzią która orzekała w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi. Podczas wszystkich spotkań poruszane były sprawy związane z przestępczością nieletnich i odpowiedzialnością prawną za czyny karalne. Pani Sędzia uświadamiała zebranym, że coraz więcej młodych ludzi staje przed sądem, coraz młodsi dokonują przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, sięgają po alkohol, narkotyki. Uświadamiała młodych ludzi, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem, przytaczając historię „chłopaka z różą”. Pani Sędzia upatruje przyczyny tego stanu w zacierających się granicach między tym, co jest dobre, a co złe. Mówiła o braku szacunku dla siebie oraz dla drugiego człowieka. Poruszyła także zagadnienia dotyczące niebezpieczeństw, które czyhają na dzieci i młodzież w Internecie.

      Pani Sędzia w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoich doświadczeniach zawodowych. Przytoczyła historie z sali sądowej, które szczególnie zapadły jej w pamięć. Podczas wizyty zachęcała młodzież do aktywnego włączania się w edukację prawną poprzez tworzenie w szkołach tzw. „kącika prawnego”. Uczniowie mogli dowiedzieć się również wiele o pracy sędziego. Potencjalni przyszli prawnicy mogli nawet przymierzyć togę.

      Pani Sędzia w rozmowie podkreślała, żeby wychować szczęśliwe i dobre dzieci potrzebny jest autentyczny rodzic, który kocha, ale również wymaga od swojego dziecka. Podkreślała, że szkoła, to najważniejsze miejsce na świecie, bo tu buduje się przyszłość. Mówiła o obowiązkach rodzica wobec dziecka, jak również o obowiązkach dziecka wobec rodziny i instytucji szkoły.

      Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską z pewnością było bardzo ciekawą i interesującą lekcją życia, która być może skłoni niejedną osobę do refleksji i pozwoli dostrzec problemy innych w najbliższym otoczeniu.

      Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Sędzi.

      Dyrekcja

      Pedagodzy szkolni

      Samorząd Uczniowski

    • ABSURD NIE CZYTAĆ
     • ABSURD NIE CZYTAĆ

     • Noc Bibliotek

      Nasza biblioteka szkolna wzięła udział w Ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK, której hasło w tym roku brzmiało: „ABSURD NIE CZYTAĆ” . W piątek 06 października o godzinie 19.00 do biblioteki przybyli: bibliotekarz Justyna Kubiak i uczniowie  klas czwartej.       Rozpoczęliśmy spotkanie odczytaniem wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Nieczytanie”, który organizatorzy wybrali na inaugurację akcji. Utworu wysłuchaliśmy również w języku ukraińskim, odczytała go nasza koleżanka Wioletta. Następnie wymieniliśmy zalety czytania i każdy z uczestników zaprezentował swoją ulubioną książkę. Uczniowie interesująco opowiadali o ulubionych bohaterach, zachęcając do przeczytania wybranej książki.  Później zasiedliśmy do kolacji. Po zjedzeniu pizzy przystąpiliśmy do realizacji kolejnego punktu naszego programu. Tym razem uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy, które rywalizowały w rozwiązywaniu zadań językowych. Kolejną atrakcją, na którą wszyscy oczekiwali ze zniecierpliwieniem i ekscytacją był escape room. Jako pierwsze w bibliotece zostały zamknięte dziewczyny. Musiały rozwiązywać ukryte zagadki. Spisały się znakomicie i już po 18 minutach dotarły do klucza. Po nich zamknięci zostali chłopcy, również świetnie poradzili sobie z zadaniami, chociaż zajęło im to nieco więcej czasu. Po tak emocjonującym zadaniu wszyscy poszliśmy zrelaksować się na sali gimnastycznej. Tam bawiliśmy się aktywnie i wesoło. Zmęczeni aktywnością ruchową udaliśmy się pogimnastykować swój umysł. Uczniowie rywalizowali w grupach, rozwiązując literackie krzyżówki. Mimo późnej godziny poradzili sobie z zadaniami, wykazując się znajomością wielu baśni i legend.  Kolejnym punktem programu było oglądanie filmu pt. „Pamiętnik tatusia Muminka”. Film wszystkich wyciszył, ale nadal dzielnie walczyliśmy ze snem. Odpoczywaliśmy, ale również w twórczy sposób, bowiem układaliśmy wspólnie straszną historię pt. „Głucho wszędzie, cicho wszędzie”. Każdy uczestnik dodawał kolejne zdania i nasza opowieść bardzo się „rozrosła”. Było przy tym wiele śmiechu, bo historia opowiadana około drugiej w nocy, stawała się coraz bardziej straszna dzięki nieposkromionej wyobraźni dzieci. Kolejnym punktem naszej nocnej zabawy był konkurs „Jaka to melodia?”. Słuchaliśmy naszych ulubionych piosenek. Niektórzy zasnęli przy muzyce, a najwytrwalsi oglądali jeszcze film pt. „Akademia Pana Kleksa”.  Noc upłynęła nam  bardzo szybko i przyjemnie. Nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni o godzinie 7:00 opuściliśmy bibliotekę.

    • "JAK TO Z KSIĄŻKĄ BYŁO?"
     • "JAK TO Z KSIĄŻKĄ BYŁO?"

     • Wizyta w Bibliotece Pedagogicznej

      W dniu 5-ego października 2023 roku uczniowie klasy czwartej waz z wychowawcą Justyną Kubiak udali się do Biblioteki Pedagogicznej w Pajęcznie na lekcję biblioteczną. Temat lekcji, którą przeprowadziła pani Bożena Hałaczkiewicz, brzmiał ”Jak to z książką było?”

                  Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji o historii pisma i książki, a na koniec bezbłędnie odpowiedzieli na wszystkie pytania quizu podsumowującego zajęcia. Następnie zwiedziliśmy bibliotekę. Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda elektroniczna karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Uczniowie wyrazili chęć ponownego spotkania na kolejnych zajęciach i podziękowali paniom bibliotekarkom.

       

       

    • RANCZO "ZAGATA"
     • RANCZO "ZAGATA"

     • KLASY I - III

      3 października uczniowie klas I- III wraz z opiekunami (p. A. Bujacz, p. P. Sygidus, p. K. Januszkiewicz, p. I. Telinga, p. J. Zielińska) wybrali się na wycieczkę do “Rancza Zagata” w Grabarzach. Uczniowie mieli okazję poobcować z przyrodą oraz skorzystać z wielu atrakcji: placu zabaw, dmuchanej zjeżdżalni, przejażdżki unikatową ciuchcią, a także odwiedzić Mini Zoo, w którym żyje wiele gatunków zwierząt tj. kozy, owce, kucyki, daniele, osiołki, krowy, gęsi, kury, pawie, króliki. Dzieci mogły z bliska pooglądać zwierzątka, pogłaskać oraz nakarmić je marchewkami. W Zoo także czekały na uczniów nie lada wyzwania- odnalezienie obrazków traktorów porozmieszczanych po całym placu, wydojenie krowy i płukanie złota. W nagrodę za wzorowe wykonanie zadania uczniowie otrzymali słodki poczęstunek, dyplom oraz pamiątkowe paczuszki z odnalezionym złotem.

      Miła atmosfera, profesjonalna obsługa oraz klimat Starej Wsi Polskiej w otoczeniu lasów i zwierząt sprawiły, że czas spędzony na Ranczo był wyjątkowy.  

       

    • Sędzia Anna Maria Wesołowska
     • Sędzia Anna Maria Wesołowska

     • Serdecznie zapraszamy

      wszystkich mieszkańców Bogumiłowic

      na spotkanie 

      z Sędzią Anną Marią Wesołowską

      w dniu 10 października 2023r.

      o godzinie 16.30

      w sali gimnastycznej SP im. Marii Konopnickiej w Bogumiłowicach.

      Wstęp wolny.

      Dyrekcja

      Grono Pedagogiczne

    • Dzień Chłopaka
     • Dzień Chłopaka

     • 29 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Wszyscy chłopcy z tej okazji zostali poczęstowani cukierkami przez dziewczynki z Samorządu Uczniowskiego.

      Chłopcy, którzy w tym dniu ubrani byli w muszkę lub krawat, mogli liczyć na dodatkowy przywilej a mianowicie zwolnienie z odpowiedzi ustnej na wszystkich lekcjach.

       

    • Spotkanie z policjantem
     • Spotkanie z policjantem

     • Przedszkolaki; klasy I - VIII

      29 września w naszej szkole miało miejsce spotkanie z policjantem. Pan profilaktyk sierż. sztab. Robert Chęciński przeprowadził 3 spotkania z naszymi podopiecznymi: z przedszkolakami, z młodszymi klasami (II, III) oraz z klasami starszymi (IV- VIII). Celem rozmowy było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Pan policjant przybliżył również młodzieży tematykę odpowiedzialności i karalności nieletnich. Spotkanie odbyło się w miłej i pełnej zaciekawienia atmosferze.