• DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
     • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

     • 28 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości, który był jednocześnie podsumowaniem cyklu zajęć na temat życzliwości prowadzonych w listopadzie pod hasłem “Listopad- miesiącem życzliwości”. Przez cały miesiąc w holu naszej szkoły stało “Jesienne drzewo życzliwości” na którym uczniowie przyczepiali kolorowe listki z miłymi życzeniami, pozdrowieniami, podziękowaniami i optymistycznymi hasłami. Dzięki temu każdy uczeń mógł podzielić się pozytywnymi myślami z innymi lub wyrazić swoją sympatię do ulubionego przedmiotu, kolegów czy nauczycieli. Uczniowie mieli również okazję “wziąć” i to dosłownie, dobre słowo dla siebie, urywając karteczki z pozytywnymi radami z gazetki szkolnej wiszącej na korytarzu.

      Uczniowie i nauczyciele tego dnia przyszli do szkoły ubrani na kolor żółty- symbolizujący radość i optymizm. Kolor ten wzbudza wzajemną życzliwość, poczucie radości, chęci do wspólnego działania, znalezienie powodu do uśmiechu. I to właśnie udało się nam uzyskać. Podczas krótkiej prezentacji wyjaśniono uczniom ideę i historię świętowania Dnia Życzliwości oraz przedstawiono cechy osoby życzliwej. Uczniowie z każdej klasy zaprezentowali wykonane przez siebie mapy myśli związane z życzliwością, a także wspólnie utworzyli szkolny kodeks człowieka życzliwego, który ozdobi korytarz szkolny i będzie codziennie przypominał uczniom o zasadach życzliwości. Podsumowującym akcentem tego wydarzenia, było wręczenie wszystkim klasom dyplomów i rozdanie uczestnikom karteczek z optymistyczną sentencją na cały rok szkolny.

      Dzień życzliwości ma na celu promowanie idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. To wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. 

     • POWIATOWE ZAWODY UNIHOKEJA

     • W piątek, 24 listopada, dzieci z naszej szkoły, wzięły udział w powiatowych zawodach unihokeja. Reprezentowali nas zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Trzeba przyznać, że każdy mecz był pełen emocji. Obecność dwóch drużyn na boisku dodatkowo zwiększała gorące dopingowanie tej, która aktualnie grała. Mecze odbywały się w systemie "każdy z każdym". Drużyna chłopców miała jedno zwycięstwo, remis z drużyną zwycięską i jedną przegraną. Natomiast dziewczynki niestety przegrały oba mecze. Ostatecznie dziewczynki i chłopcy zajęli 3. miejsce. Zawody międzyszkolne w unihokeju były dla wszystkich uczniów pierwszym takim wydarzeniem w życiu. W tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Bogumiłowicach zakończyli swoje uczestnictwo w szkolnych zawodach. Był to czas intensywnych przygotowań i sprawdzenie swoich umiejętności, czas zwycięstw i porażek. Wielu uczniów miało ochotę reprezentować barwy naszej szkoły i dumnie wykrzykiwać jej nazwę. Porażki, jakie napotkaliśmy na parkiecie i boisku, tak jak w życiu, mogą tylko nas umocnić i zmotywować do dalszej pracy. Uczniowie poczuli się jak jedna wielka sportowa rodzina. Priorytetem w naszej dalszej pracy sportowej jest wprowadzanie najmłodszych uczniów w świat sportów drużynowych i indywidualnych. Szkołę w Bogumiłowicach czekają z pewnością jeszcze radosne sportowe chwile. 

       

      Drużynę chłopców reprezentowali: 

       

      Bartosik Tomasz, Wojtala Konrad, Borowiecki Kacper, Brus Tycjan, Chachurski Wiktor, Czerwiński Jakub, Dębkowski Piotr, Kawecki Arkadiusz, Kij Jan, Szymczak Antoni, Telinga Krystian, Westrych Franciszek, Wojewoda Andrzej. 

       

      Drużynę dziewcząt:

       

      Gaik Alicja, Kacprzyk Liliana, Kamyszek Aleksandra, Kapela Magdalena, Kozłowska Antonina, Lewandowska Lena, Lysenko Violetta, Macherzyńska Oliwia, Spaleniak Gabriela, Suska Maria, Szustak Patrycja, Walczak Maja.

    • AUDYCJA MUZYCZNA
     • AUDYCJA MUZYCZNA

     • Tańce orientalne.

      Dnia 22 listopada odbyła się audycja muzyczna o tańcach orientalnych.

      Dzieci miały okazję zobaczyć kilka tańców z różnych części Bliskiego Wschodu m.in. Khaleegy, Saidi - taniec z kijem, ITS. 

      Dziewczynki zatańczyły taniec włosów, chłopcy mogli wykonać taniec z saggatami - instrumentem muzycznym, na którym wybija się rytm. 

      Wspólnie zatańczyliśmy zumbę w orientalnym rytmie, a na koniec zobaczyliśmy zjawiskowy taniec ze skrzydłami.

    • Światowy Dzień Pluszowego Misia
     • Światowy Dzień Pluszowego Misia

     • Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre        i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.

      Z tej okazji w dniu 22.11.2022 r. uczniowie z klas I – III uczestniczyli w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każdy uczeń przyszedł do szkoły ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu uczniów czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów.

      Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwie, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom.

    • Ogólnopolski projekt edukacyjny.
     • Ogólnopolski projekt edukacyjny.

     •  „Jak mówić o niepełnosprawności?”.

      13 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Niewidomych, którego celem jest przypomnienie, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie oraz uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi.

      Uczniowie klasy III wzięli udział w zajęciach projektowych mających na celu uwrażliwienie uczniów na problematykę funkcjonowania osób niewidomych i słabowidzących. Podczas zajęć klasa wysłuchała opowiadania pt. „W świecie ciemności”. Wspólnie porozmawialiśmy o niepełnosprawności narządu wzroku, o ważnej roli psa przewodnika i białej laski oraz zwróciliśmy uwagę na potrzeby i trudności, z jakimi borykają się na co dzień osoby niewidome. Uczniowie zapoznali się z alfabetem Braille'a oraz dowiedzieli się jak można pomóc osobie niewidomej. Zabawa “Co jest w worku?” pozwoliła uświadomić uczniom, jak istotny jest zmysł wzroku w codziennym życiu. Podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej “Biała laska dla osób niewidomych”.  

       

    • JESIENNA, WESOŁA DYNIA.
     • JESIENNA, WESOŁA DYNIA.

     • Gminny konkurs ,,Jesienna wesoła dynia”

      Pękata, okrągła, pomarańczowa ,,królowa jesieni” – dynia była inspiracją do zorganizowania w naszej szkole konkursu ,,Jesienna wesoła dynia”. Celem konkursu było: rozwijanie u dzieci ich wyobraźni i pomysłowości oraz zdobywanie przez dzieci doświadczenia w zakresie twórczości plastycznej. Konkurs zorganizowany przez panią Iwonę Telingę oraz panią Wiktorię Wawrzyniak był skierowany do uczniów klas I – III z terenu Gminy Sulmierzyce.

      Wszystkie przyniesione do szkoły dynie prezentowały się rewelacyjnie. Nie brakowało różnorodnych pomysłów. Na wystawie w szkolnym korytarzu można było podziwiać prawdziwe cuda ,,wyczarowane” z jesiennego warzywa: dyniową muchę, minionka, czarownicę, jeża, pająka i inne pomysłowe postacie. Jury miało naprawdę trudne zadanie, ponieważ wszystkie eksponaty zachwycały pomysłowością i sposobem wykonania. Czas ekspozycji prac był niestety krótki ze względu na niewielką trwałość tego warzywa.

      17 listopada 2023r. odbyło się wręczenie nagród i dyplomów laureatom gminnego konkursu plastyczno – technicznego ,,Jesienna wesoła dynia”, którą uczniowie wykonali wspólnie z rodzicami, a nawet i z rodzeństwem. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodką nagrodę.  

      Za wszystkie przyniesione dynie bardzo dziękujemy. Zwycięzcom konkursu gratulujemy!

    • ZAWODY W TENISA STOŁOWEGO
     • ZAWODY W TENISA STOŁOWEGO

     • W dniu 17 listopada uczennice z klas 4-6, Aleksandra Kamyszek, Magdalena Kapela i Antonina Kozłowska, wzięły udział w prestiżowych zawodach sportowych w tenisie stołowym na szczeblu półfinału województwa łódzkiego. Niezaprzeczalnie, poziom tych zawodów był bardzo wysoki, jednak naszym zawodniczkom udało się zdobyć 5 miejsce. Udział w tak ważnych zawodach na tym etapie rozgrywek to cenna i wartościowa informacja zwrotna dla naszych dziewczyn, które mimo presji wyniku, świetnie sobie poradziły.

    • XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
     • XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

     • W naszej szkole 17 listopada 2023 roku obchodzony był XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Od kilku lat uczniowie biorą udział w tym projekcie i cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem. Uczniowie klas 0-III wykonywali różne zadania na miarę swoich możliwości. Uczniowie klas IV-VIII byli odpytywani z tabliczki mnożenia i dzielenia na górnym i dolnym korytarzu. Kto zdał egzamin ze znajomości tabliczki otrzymał CERTYFIKAT oraz słodki upominek czyli cukierka- matematyczną „krówkę” w okolicznościowym specjalnym papierku. W klasie V lekcja matematyki była poświęcona na świetne zabawy z tabliczką mnożenia, w które uczniowie bardzo się zaangażowali. W zabawę włączyli się także bardzo chętnie nie tylko wszyscy uczniowie ale także nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji. Sądząc po uśmiechach i dobrej zabawie, nie takie te liczby straszne.

      Zapraszamy do wspólnej zabawy za rok!

    • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE.
     • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE.

     • Klasy I - VIII.

      W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bogumiłowicach w dniu 14 listopada (wtorek) 2023 roku odbyły się warsztaty profilaktyczne w zakresie tematycznym:

      • „Emocje w świecie dziecka” - dla uczniów klas I-III
      • „Agresja: przezwyciężam ją!” -  dla uczniów klas IV-VI
      • „Bezpieczni w Cyberświecie” - dla uczniów klas VII – VIII.

       

      Warsztaty zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sulmierzycach w ramach działań profilaktycznych mających na celu zapobieganie zachowaniom ryzykownym oraz trudnym sytuacjom, jakie mogą pojawić się w życiu dzieci i młodzieży.

      Stowarzyszenie w swoim założeniu łączy innowacyjne metody pracy trenerów, ich doświadczenie, profesjonalizm z obecną sytuacją szkolną i pozaszkolną. Warsztaty dla uczniów opierały się na nowatorskim podejściu do zagadnień z zakresu profilaktyki. W/w warsztaty miały na celu pozyskać przez uczniów nowych umiejętności w radzeniu sobie z zagrożeniami współczesnego świata.

      Formuła warsztatów zakładała aktywne uczestnictwo uczniów w warsztatach, samodzielne wyciąganie wniosków i wykorzystanie procesu edukacji w zmianie postaw i umiejętnego przeciwdziałania tym zjawiskom.

    • WYCIECZKA DO ŁODZI
     • WYCIECZKA DO ŁODZI

     • EC1, Experymentarium, Laser Games

      15 listopada uczniowie klas IV - VIII  wraz z opiekunami: p. Justyną Kubiak, p. Iwoną Włodarczyk, p. Ewą Soboń oraz p. Marcinem Nowakiem wybrali się na wycieczkę do Planetarium EC1 oraz do  Experymentarium i Laser Games mieszczącego się w Manufakturze w Łodzi.

      Experymentarium, to ośrodek typu Discovery center, w którym nauka nie ma tajemnic. Każdy może samodzielnie poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia poprzez zabawę. Tu nigdy nie jest nudno! Tu każdy może zmierzyć się z Einsteinem, sprawdzić możliwości swojego intelektu, przetestować poczucie humoru.

      W Planetarium mieliśmy okazję oglądać seans pt.”Na skrzydłach marzeń”.

      Ostatnim punktem programu była arena Laser Games. Jest to pasjonująca gra dla każdej grupy wiekowej. Każdy z graczy ubrany jest w specjalną kamizelkę, wyposażoną w sensory, które reagują na strzał – wiązkę laserową. Poruszając się po labiryncie pełnym niespodzianek i pułapek, gracz, wyposażony w niezbędny sprzęt, może operować sam lub w zespole. Celem jego misji jest zdobycie maksymalnej ilości punktów.

      Wycieczka była dla wszystkich bardzo ciekawa i pełna przygód.

      Pełni wiedzy i wrażeń wróciliśmy do domu.

     • Piłka ręczna chłopców

     • W dniu 14.11 miały miejsce długo oczekiwane zawody w piłce ręcznej chłopców rocznika 2011 i młodsi. Nasza szkoła z dużym entuzjazmem przystąpiła do tych zawodów, mając nadzieję na osiągnięcie wysokiego miejsca. Niestety, los nie był nam sprzyjający i przegraliśmy pierwszy mecz w ostatniej  sekundzie spotkania. Ta niefortunna porażka wpłynęła na naszą motywację, co przełożyło się na kolejną porażkę w drugim meczu. Jednak w ostatnim starciu, nasza drużyna pokazała charakter i odniosła zwycięstwo nad najsilniejszym zespołem w całych zawodach. Niestety, nie wystarczyło to do osiągnięcia dobrego miejsca. Dla większości chłopców były to pierwsze tego typu zawody, które były wartościowym doświadczeniem. 

       

      Szkołę reprezentowali:

      Kacper Borowiecki, Jan Kij, Tycjan Brus, Arkadiusz Kawecki, Konrad Wojtala, Franciszek Westrych, Krystian Telinga, Antoni Szymczak, Wiktor Chachurski, Jakub Czerwiński, Tomasz Bartosik, Andrzej Wojewoda. 

    • 11 LISTOPADA
     • 11 LISTOPADA

     • ​​​​

      ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      W dniu 10.11.23r. w naszej szkole odbył się apel z okazji nadchodzącego Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem o godzinie 11.11. wraz z uczniami w całej Polsce, hymnu narodowego. Następnie uczniowie klasy III i IV prezentowali wiersze patriotyczne oraz krótkie scenki,  z których widzowie mogli dowiedzieć się,  czym jest patriotyzm, kim jest patriota i kim był Józef Piłsudski. Wraz z chłopcami z klasy V i VII śpiewano patriotyczne pieśni. Wystąpiła również grupa przedszkolna Biedronek, która pięknie zaśpiewała „Piosenkę małego patrioty”. Na koniec klasa III zaprezentowała taniec w barwach narodowych.

    • Konkurs recytatorski
     • Konkurs recytatorski

     • " Czy to bajka, czy nie bajka"

      6 listopada w samo południe odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski “Czy to bajka, czy nie bajka”, w którym wzięło udział 11 uczniów. W ramach konkursu uczniowie przygotowali bajki A. Mickiewicza oraz I. Krasickiego. Wszyscy stanęli na wysokości zadania. Zarówno interpretacja, jak i pamięciowe opanowanie tekstu były bez zarzutu. Jury wybrało zwycięzców w kategorii klas 4-6 i 7-8. A oto oni:

      Kategoria klas 4-6:

      I miejsce Oliwier Konieczny

      II miejsce Alicja Gaik

      III miejsce Patrycja Szustak

      Wyróżnienia: Zuzanna Łuszczyk i Franciszek Westrych

       

      Kategoria klas 7-8:

      I miejsce Gerard Soboń

      II miejsce Kacper Borowiecki

      III miejsce Zuzanna Rydz

       

      Gratulujemy!

      Organizatorki konkursu

    • Spotkanie autorskie
     • Spotkanie autorskie

     • Joanna Olech

      W dniu 7-go listopada uczniowie klas IV–VI uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką i graficzką Joanną Olech, które odbyło się w Bibliotece Publicznej w Stróży. Autorka ciekawie opowiadała o swojej pracy i twórczości. Zaintrygowała zebranych i w zabawny sposób przekazała interesujące wiadomości o bohaterach swoich książek, m.in. „Dynastia Miziołków”, „Tarantula, Klops i Herkules”, „Pompon w rodzinie Fisiów”.

                  Zwieńczeniem spotkania było ogłoszenie wyników konkursu literacko-plastycznego „Literackie wybory”. Prace uczniów z naszej szkoły zostały docenione i nagrodzone.

       

      Laureaci

              w kategorii II :  Liliana Cieśla – II miejsce

      w kategoriach III – V : Jakub Czerwiński – I miejsce

                                               Arkadiusz Kawecki – II miejsce

                                        Marta Walczak – III miejsce

       

                  Zwycięzcy otrzymali dyplomy i książki z autografem autorki.

     • „Jak mówić o niepełnosprawności”

     • Nasza szkoła bierze udział

      w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym

      pt.: „Jak mówić o niepełnosprawności”,

      którego organizatorem jest

      Wydawnictwo Edukacyjne- Kapelusz z Kwiatami.

       

      Celem projektu jest

      uwrażliwienie uczniów na obecność i potrzeby osób z niepełnosprawnościami,

      rozwijanie empatii, kształtowanie tolerancji, likwidowanie uprzedzeń oraz stereotypów,

      a także wskazanie dzieciom

      w jaki sposób mogą pomagać i spędzać czas

      z osobami niepełnosprawnymi.

     • Wyniki gminnego konkursu

     • ​​​​,, Jesienna wesoła dynia”​​​​​

       

      1 miejsce – Nadia Najgebaur

      2 miejsce – Magdalena Gaik

      3 miejsce – Jan Raczyński / Mikołaj Kawecki

       

      Wyróżnienia:

      - Liliana Cieśla

      - Filip Rydz

      - Kamil Jurczyk

       

      Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

    • Konkurs "Drzwi do książki"
     • Konkurs "Drzwi do książki"

     • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

      W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza szkolna biblioteka zorganizowała konkurs „Drzwi do książki”. Zadaniem uczniów było udekorowanie drzwi do swojej klasy ozdobami nawiązującymi do wybranej książki. Uczniowie wykazali się kreatywnością i zdolnościami plastycznymi. Korytarze szkolne są teraz bardziej kolorowe, a drzwi przykuwają uwagę i zachęcają do przeczytania zaprezentowanych książek.

                  Konkurs został rozstrzygnięty 30 października. Komisja oceniała pomysłowość, pracochłonność, estetykę wykonania i nawiązanie do utworu.

                  Zwyciężyła klasa I, która na swoich drzwiach zareklamowała książkę „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”. Wyróżnione zostały drzwi do klasy III („Jaś i Małgosia”) i do kl. IV („Księga dżungli”).

                  Nagrodą za pierwsze miejsce był tort, a za wyróżnienia eklerki i cukierki.

                  Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie!

     • GMINNE ZAWODY

     • PIŁKA RĘCZNA

      W dniu 03.11.2023 chłopcy z rocznika 2011 i młodsi wzięli udział w gminnych zawodach piłki ręcznej w Sulmierzycach. Nasza drużyna obroniła zdobyty tytuł sprzed roku, prezentując się bardzo dobrze na boisku. Jesteśmy pełni nadziei powtórzyć sukces z ubiegłego roku, gdzie dotarliśmy do półfinałów województwa. 

      Szkole w Bogumiłowicach reprezentowali:

      Wiktor Chachurski, Tomasz Bartosik, Andrzej Wojewoda, Konrad Wojtala, Franciszek Westrych, Antoni Szymczak, Krystian Telinga, Jan Kij, Arkadiusz Kawecki, Kacper Borowiecki.