• MOJA CHOINKA BOŻONARODZENIOWA

     • Konkurs

      Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, z tej okazji w naszej szkole

      został zorganizowany konkurs

      "Moja choinka Bożonarodzeniowa".

      Do szkoły dostarczono bardzo dużo pięknych prac,

      z których Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców.

      Oto oni:

      w kategorii kl. I - IV

      I miejsce: Tomasz Bartosik

      Nadia Najgebaur

      II miejsce: Alicja Gaik

      Gabriela Spaleniak

      III miejsce Milena Wilk

      Liliana Cieśla

      Wyróżnienie: Jan Raczyński

      Jakub Czerwiński

      Mikołaj Kawecki

      w kategorii kl. V - VIII

      I miejsce: Kinga Guc

      II miejsce: Marcel Osiński

      III miejsce: Julia Kamyszek

      Wyróżnienie: Magdalena Kapela

      Organizatorzy konkursu p.L.Jackowska i p.J.Guc dziękują wszystkim za udział,

      a laureatom gratulują odniesionego sukcesu.


       

    • MIKOŁAJKI
     • MIKOŁAJKI

     • W dniu 06.12.2023r. w naszej szkole gościliśmy Świętego Mikołaja. Uczniowie klas młodszych oraz przedszkola ubrali się w tym dniu bardzo świątecznie. Królowały mikołajowe czapki, ale nie brakowało też różków renifera czy innych pomysłowych ozdób świątecznych. O godzinie 8.25, do zebranych w świetlicy szkolnej dzieci klas młodszych, a następnie dzieci przedszkolnych, przy dźwiękach dzwoneczków przybył Święty Mikołaj w towarzystwie uroczej choinki. Pani Dyrektor, w tej roli, pomagała Mikołajowi wręczać prezenty. W podziękowaniu za nie, wszyscy zgromadzeni uczniowie, zaśpiewali Mikołajowi pastorałkę. Mikołaj udał się w dalszą drogę, a dzieci wraz nauczycielami w wielkiej radości wróciły do swych klas. 

    • PIECZENIE PIERNICZKÓW.
     • PIECZENIE PIERNICZKÓW.

     • Przedświąteczna atmosfera sprawiła, że uczniowie z klas I - III piekli i dekorowali           w szkole pierniki i ciasteczka. Korzenny zapach, przywołujący najmilsze wspomnienia świąteczne, unosił się wszędzie. Była to również okazja do ukazania piękna świąt Bożego Narodzenia, poznania tradycji  i zwyczajów świątecznych.   

      Uczniowie z wielką radością wałkowali ciasto, wycinali foremkami różne kształty związane z motywami bożonarodzeniowymi, z ogromną frajdą uczestniczyli w procesie pieczenia ciastek. Upieczone już pierniczki dekorowały kolorowym lukrem. Oczywiście skosztowanie własnoręcznie wykonanych, pachnących pierniczków było największą przyjemnością.

    • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
     • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

     • 28 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości, który był jednocześnie podsumowaniem cyklu zajęć na temat życzliwości prowadzonych w listopadzie pod hasłem “Listopad- miesiącem życzliwości”. Przez cały miesiąc w holu naszej szkoły stało “Jesienne drzewo życzliwości” na którym uczniowie przyczepiali kolorowe listki z miłymi życzeniami, pozdrowieniami, podziękowaniami i optymistycznymi hasłami. Dzięki temu każdy uczeń mógł podzielić się pozytywnymi myślami z innymi lub wyrazić swoją sympatię do ulubionego przedmiotu, kolegów czy nauczycieli. Uczniowie mieli również okazję “wziąć” i to dosłownie, dobre słowo dla siebie, urywając karteczki z pozytywnymi radami z gazetki szkolnej wiszącej na korytarzu.

      Uczniowie i nauczyciele tego dnia przyszli do szkoły ubrani na kolor żółty- symbolizujący radość i optymizm. Kolor ten wzbudza wzajemną życzliwość, poczucie radości, chęci do wspólnego działania, znalezienie powodu do uśmiechu. I to właśnie udało się nam uzyskać. Podczas krótkiej prezentacji wyjaśniono uczniom ideę i historię świętowania Dnia Życzliwości oraz przedstawiono cechy osoby życzliwej. Uczniowie z każdej klasy zaprezentowali wykonane przez siebie mapy myśli związane z życzliwością, a także wspólnie utworzyli szkolny kodeks człowieka życzliwego, który ozdobi korytarz szkolny i będzie codziennie przypominał uczniom o zasadach życzliwości. Podsumowującym akcentem tego wydarzenia, było wręczenie wszystkim klasom dyplomów i rozdanie uczestnikom karteczek z optymistyczną sentencją na cały rok szkolny.

      Dzień życzliwości ma na celu promowanie idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. To wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. 

     • POWIATOWE ZAWODY UNIHOKEJA

     • W piątek, 24 listopada, dzieci z naszej szkoły, wzięły udział w powiatowych zawodach unihokeja. Reprezentowali nas zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Trzeba przyznać, że każdy mecz był pełen emocji. Obecność dwóch drużyn na boisku dodatkowo zwiększała gorące dopingowanie tej, która aktualnie grała. Mecze odbywały się w systemie "każdy z każdym". Drużyna chłopców miała jedno zwycięstwo, remis z drużyną zwycięską i jedną przegraną. Natomiast dziewczynki niestety przegrały oba mecze. Ostatecznie dziewczynki i chłopcy zajęli 3. miejsce. Zawody międzyszkolne w unihokeju były dla wszystkich uczniów pierwszym takim wydarzeniem w życiu. W tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Bogumiłowicach zakończyli swoje uczestnictwo w szkolnych zawodach. Był to czas intensywnych przygotowań i sprawdzenie swoich umiejętności, czas zwycięstw i porażek. Wielu uczniów miało ochotę reprezentować barwy naszej szkoły i dumnie wykrzykiwać jej nazwę. Porażki, jakie napotkaliśmy na parkiecie i boisku, tak jak w życiu, mogą tylko nas umocnić i zmotywować do dalszej pracy. Uczniowie poczuli się jak jedna wielka sportowa rodzina. Priorytetem w naszej dalszej pracy sportowej jest wprowadzanie najmłodszych uczniów w świat sportów drużynowych i indywidualnych. Szkołę w Bogumiłowicach czekają z pewnością jeszcze radosne sportowe chwile. 

       

      Drużynę chłopców reprezentowali: 

       

      Bartosik Tomasz, Wojtala Konrad, Borowiecki Kacper, Brus Tycjan, Chachurski Wiktor, Czerwiński Jakub, Dębkowski Piotr, Kawecki Arkadiusz, Kij Jan, Szymczak Antoni, Telinga Krystian, Westrych Franciszek, Wojewoda Andrzej. 

       

      Drużynę dziewcząt:

       

      Gaik Alicja, Kacprzyk Liliana, Kamyszek Aleksandra, Kapela Magdalena, Kozłowska Antonina, Lewandowska Lena, Lysenko Violetta, Macherzyńska Oliwia, Spaleniak Gabriela, Suska Maria, Szustak Patrycja, Walczak Maja.

    • AUDYCJA MUZYCZNA
     • AUDYCJA MUZYCZNA

     • Tańce orientalne.

      Dnia 22 listopada odbyła się audycja muzyczna o tańcach orientalnych.

      Dzieci miały okazję zobaczyć kilka tańców z różnych części Bliskiego Wschodu m.in. Khaleegy, Saidi - taniec z kijem, ITS. 

      Dziewczynki zatańczyły taniec włosów, chłopcy mogli wykonać taniec z saggatami - instrumentem muzycznym, na którym wybija się rytm. 

      Wspólnie zatańczyliśmy zumbę w orientalnym rytmie, a na koniec zobaczyliśmy zjawiskowy taniec ze skrzydłami.

    • Światowy Dzień Pluszowego Misia
     • Światowy Dzień Pluszowego Misia

     • Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre        i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.

      Z tej okazji w dniu 22.11.2022 r. uczniowie z klas I – III uczestniczyli w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każdy uczeń przyszedł do szkoły ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu uczniów czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów.

      Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwie, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom.

    • Ogólnopolski projekt edukacyjny.
     • Ogólnopolski projekt edukacyjny.

     •  „Jak mówić o niepełnosprawności?”.

      13 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Niewidomych, którego celem jest przypomnienie, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie oraz uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi.

      Uczniowie klasy III wzięli udział w zajęciach projektowych mających na celu uwrażliwienie uczniów na problematykę funkcjonowania osób niewidomych i słabowidzących. Podczas zajęć klasa wysłuchała opowiadania pt. „W świecie ciemności”. Wspólnie porozmawialiśmy o niepełnosprawności narządu wzroku, o ważnej roli psa przewodnika i białej laski oraz zwróciliśmy uwagę na potrzeby i trudności, z jakimi borykają się na co dzień osoby niewidome. Uczniowie zapoznali się z alfabetem Braille'a oraz dowiedzieli się jak można pomóc osobie niewidomej. Zabawa “Co jest w worku?” pozwoliła uświadomić uczniom, jak istotny jest zmysł wzroku w codziennym życiu. Podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej “Biała laska dla osób niewidomych”.  

       

    • JESIENNA, WESOŁA DYNIA.
     • JESIENNA, WESOŁA DYNIA.

     • Gminny konkurs ,,Jesienna wesoła dynia”

      Pękata, okrągła, pomarańczowa ,,królowa jesieni” – dynia była inspiracją do zorganizowania w naszej szkole konkursu ,,Jesienna wesoła dynia”. Celem konkursu było: rozwijanie u dzieci ich wyobraźni i pomysłowości oraz zdobywanie przez dzieci doświadczenia w zakresie twórczości plastycznej. Konkurs zorganizowany przez panią Iwonę Telingę oraz panią Wiktorię Wawrzyniak był skierowany do uczniów klas I – III z terenu Gminy Sulmierzyce.

      Wszystkie przyniesione do szkoły dynie prezentowały się rewelacyjnie. Nie brakowało różnorodnych pomysłów. Na wystawie w szkolnym korytarzu można było podziwiać prawdziwe cuda ,,wyczarowane” z jesiennego warzywa: dyniową muchę, minionka, czarownicę, jeża, pająka i inne pomysłowe postacie. Jury miało naprawdę trudne zadanie, ponieważ wszystkie eksponaty zachwycały pomysłowością i sposobem wykonania. Czas ekspozycji prac był niestety krótki ze względu na niewielką trwałość tego warzywa.

      17 listopada 2023r. odbyło się wręczenie nagród i dyplomów laureatom gminnego konkursu plastyczno – technicznego ,,Jesienna wesoła dynia”, którą uczniowie wykonali wspólnie z rodzicami, a nawet i z rodzeństwem. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodką nagrodę.  

      Za wszystkie przyniesione dynie bardzo dziękujemy. Zwycięzcom konkursu gratulujemy!

    • ZAWODY W TENISA STOŁOWEGO
     • ZAWODY W TENISA STOŁOWEGO

     • W dniu 17 listopada uczennice z klas 4-6, Aleksandra Kamyszek, Magdalena Kapela i Antonina Kozłowska, wzięły udział w prestiżowych zawodach sportowych w tenisie stołowym na szczeblu półfinału województwa łódzkiego. Niezaprzeczalnie, poziom tych zawodów był bardzo wysoki, jednak naszym zawodniczkom udało się zdobyć 5 miejsce. Udział w tak ważnych zawodach na tym etapie rozgrywek to cenna i wartościowa informacja zwrotna dla naszych dziewczyn, które mimo presji wyniku, świetnie sobie poradziły.

    • XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
     • XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

     • W naszej szkole 17 listopada 2023 roku obchodzony był XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Od kilku lat uczniowie biorą udział w tym projekcie i cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem. Uczniowie klas 0-III wykonywali różne zadania na miarę swoich możliwości. Uczniowie klas IV-VIII byli odpytywani z tabliczki mnożenia i dzielenia na górnym i dolnym korytarzu. Kto zdał egzamin ze znajomości tabliczki otrzymał CERTYFIKAT oraz słodki upominek czyli cukierka- matematyczną „krówkę” w okolicznościowym specjalnym papierku. W klasie V lekcja matematyki była poświęcona na świetne zabawy z tabliczką mnożenia, w które uczniowie bardzo się zaangażowali. W zabawę włączyli się także bardzo chętnie nie tylko wszyscy uczniowie ale także nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji. Sądząc po uśmiechach i dobrej zabawie, nie takie te liczby straszne.

      Zapraszamy do wspólnej zabawy za rok!

    • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE.
     • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE.

     • Klasy I - VIII.

      W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bogumiłowicach w dniu 14 listopada (wtorek) 2023 roku odbyły się warsztaty profilaktyczne w zakresie tematycznym:

      • „Emocje w świecie dziecka” - dla uczniów klas I-III
      • „Agresja: przezwyciężam ją!” -  dla uczniów klas IV-VI
      • „Bezpieczni w Cyberświecie” - dla uczniów klas VII – VIII.

       

      Warsztaty zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sulmierzycach w ramach działań profilaktycznych mających na celu zapobieganie zachowaniom ryzykownym oraz trudnym sytuacjom, jakie mogą pojawić się w życiu dzieci i młodzieży.

      Stowarzyszenie w swoim założeniu łączy innowacyjne metody pracy trenerów, ich doświadczenie, profesjonalizm z obecną sytuacją szkolną i pozaszkolną. Warsztaty dla uczniów opierały się na nowatorskim podejściu do zagadnień z zakresu profilaktyki. W/w warsztaty miały na celu pozyskać przez uczniów nowych umiejętności w radzeniu sobie z zagrożeniami współczesnego świata.

      Formuła warsztatów zakładała aktywne uczestnictwo uczniów w warsztatach, samodzielne wyciąganie wniosków i wykorzystanie procesu edukacji w zmianie postaw i umiejętnego przeciwdziałania tym zjawiskom.

    • WYCIECZKA DO ŁODZI
     • WYCIECZKA DO ŁODZI

     • EC1, Experymentarium, Laser Games

      15 listopada uczniowie klas IV - VIII  wraz z opiekunami: p. Justyną Kubiak, p. Iwoną Włodarczyk, p. Ewą Soboń oraz p. Marcinem Nowakiem wybrali się na wycieczkę do Planetarium EC1 oraz do  Experymentarium i Laser Games mieszczącego się w Manufakturze w Łodzi.

      Experymentarium, to ośrodek typu Discovery center, w którym nauka nie ma tajemnic. Każdy może samodzielnie poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia poprzez zabawę. Tu nigdy nie jest nudno! Tu każdy może zmierzyć się z Einsteinem, sprawdzić możliwości swojego intelektu, przetestować poczucie humoru.

      W Planetarium mieliśmy okazję oglądać seans pt.”Na skrzydłach marzeń”.

      Ostatnim punktem programu była arena Laser Games. Jest to pasjonująca gra dla każdej grupy wiekowej. Każdy z graczy ubrany jest w specjalną kamizelkę, wyposażoną w sensory, które reagują na strzał – wiązkę laserową. Poruszając się po labiryncie pełnym niespodzianek i pułapek, gracz, wyposażony w niezbędny sprzęt, może operować sam lub w zespole. Celem jego misji jest zdobycie maksymalnej ilości punktów.

      Wycieczka była dla wszystkich bardzo ciekawa i pełna przygód.

      Pełni wiedzy i wrażeń wróciliśmy do domu.

     • Piłka ręczna chłopców

     • W dniu 14.11 miały miejsce długo oczekiwane zawody w piłce ręcznej chłopców rocznika 2011 i młodsi. Nasza szkoła z dużym entuzjazmem przystąpiła do tych zawodów, mając nadzieję na osiągnięcie wysokiego miejsca. Niestety, los nie był nam sprzyjający i przegraliśmy pierwszy mecz w ostatniej  sekundzie spotkania. Ta niefortunna porażka wpłynęła na naszą motywację, co przełożyło się na kolejną porażkę w drugim meczu. Jednak w ostatnim starciu, nasza drużyna pokazała charakter i odniosła zwycięstwo nad najsilniejszym zespołem w całych zawodach. Niestety, nie wystarczyło to do osiągnięcia dobrego miejsca. Dla większości chłopców były to pierwsze tego typu zawody, które były wartościowym doświadczeniem. 

       

      Szkołę reprezentowali:

      Kacper Borowiecki, Jan Kij, Tycjan Brus, Arkadiusz Kawecki, Konrad Wojtala, Franciszek Westrych, Krystian Telinga, Antoni Szymczak, Wiktor Chachurski, Jakub Czerwiński, Tomasz Bartosik, Andrzej Wojewoda. 

    • 11 LISTOPADA
     • 11 LISTOPADA

     • ​​​​

      ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      W dniu 10.11.23r. w naszej szkole odbył się apel z okazji nadchodzącego Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem o godzinie 11.11. wraz z uczniami w całej Polsce, hymnu narodowego. Następnie uczniowie klasy III i IV prezentowali wiersze patriotyczne oraz krótkie scenki,  z których widzowie mogli dowiedzieć się,  czym jest patriotyzm, kim jest patriota i kim był Józef Piłsudski. Wraz z chłopcami z klasy V i VII śpiewano patriotyczne pieśni. Wystąpiła również grupa przedszkolna Biedronek, która pięknie zaśpiewała „Piosenkę małego patrioty”. Na koniec klasa III zaprezentowała taniec w barwach narodowych.

    • Konkurs recytatorski
     • Konkurs recytatorski

     • " Czy to bajka, czy nie bajka"

      6 listopada w samo południe odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski “Czy to bajka, czy nie bajka”, w którym wzięło udział 11 uczniów. W ramach konkursu uczniowie przygotowali bajki A. Mickiewicza oraz I. Krasickiego. Wszyscy stanęli na wysokości zadania. Zarówno interpretacja, jak i pamięciowe opanowanie tekstu były bez zarzutu. Jury wybrało zwycięzców w kategorii klas 4-6 i 7-8. A oto oni:

      Kategoria klas 4-6:

      I miejsce Oliwier Konieczny

      II miejsce Alicja Gaik

      III miejsce Patrycja Szustak

      Wyróżnienia: Zuzanna Łuszczyk i Franciszek Westrych

       

      Kategoria klas 7-8:

      I miejsce Gerard Soboń

      II miejsce Kacper Borowiecki

      III miejsce Zuzanna Rydz

       

      Gratulujemy!

      Organizatorki konkursu

    • Spotkanie autorskie
     • Spotkanie autorskie

     • Joanna Olech

      W dniu 7-go listopada uczniowie klas IV–VI uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką i graficzką Joanną Olech, które odbyło się w Bibliotece Publicznej w Stróży. Autorka ciekawie opowiadała o swojej pracy i twórczości. Zaintrygowała zebranych i w zabawny sposób przekazała interesujące wiadomości o bohaterach swoich książek, m.in. „Dynastia Miziołków”, „Tarantula, Klops i Herkules”, „Pompon w rodzinie Fisiów”.

                  Zwieńczeniem spotkania było ogłoszenie wyników konkursu literacko-plastycznego „Literackie wybory”. Prace uczniów z naszej szkoły zostały docenione i nagrodzone.

       

      Laureaci

              w kategorii II :  Liliana Cieśla – II miejsce

      w kategoriach III – V : Jakub Czerwiński – I miejsce

                                               Arkadiusz Kawecki – II miejsce

                                        Marta Walczak – III miejsce

       

                  Zwycięzcy otrzymali dyplomy i książki z autografem autorki.

     • „Jak mówić o niepełnosprawności”

     • Nasza szkoła bierze udział

      w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym

      pt.: „Jak mówić o niepełnosprawności”,

      którego organizatorem jest

      Wydawnictwo Edukacyjne- Kapelusz z Kwiatami.

       

      Celem projektu jest

      uwrażliwienie uczniów na obecność i potrzeby osób z niepełnosprawnościami,

      rozwijanie empatii, kształtowanie tolerancji, likwidowanie uprzedzeń oraz stereotypów,

      a także wskazanie dzieciom

      w jaki sposób mogą pomagać i spędzać czas

      z osobami niepełnosprawnymi.